Zayıflama Diyeti ve Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zayıflamak isteyen birey, ilk önce boyuna, cinsiyetine, yaşına ve vücut yapısına göre arzu edilen standart ağırlıklarını öğrenmelidir. Buna göre ne kadar kilosunu bilecektir.İkinci adım olarak, birey fazla kilosunu vermek için uygun süre tayin etmelidir. Bu süre hiç bir zaman sıkıştırılmış, kısa bir süre olmamalıdır. Daha sonra zayıflayacak birey, yaşam şekline göre günlük ilave fiziksel aktivitesini belirlemeli ve bu enerji harcamasını, aksatmadan gerçekleştirilmelidir.Diyet planlamanızı yaparken, diğer tüm diyetlerde olduğu gibi köklü değişikliklere kalkışmayın. Başlangıçta bazı değişiklikler fark yaratabilir. Daha sonra ise iyi besin seçimlerinin, yaşam biçiminizin bir parçasını oluşturması için çaba göstermelisiniz. Zayıflama diyeti uygularken azar azar, sık sık beslenmek prensibiniz olmalıdır. Sabah kahvaltı yapmayıp öğleni çok hafif atlatıp akşam yemeğine yüklenmek çok yanlış bir davranış olur.Mutlaka sabah kahvaltısı yapılmalıdır. Öğle yemeği ve akşam yemeği kesinlikle atlanmamalıdır. Kuşluk ve ikindi olarak isimlendirilen ara öğünler muntazam olmalıdır. Unutmamak gerekir, yukarıda belirttiğimiz gibi azar azar, sık sık beslenmek bir prensip meselesidir.Zayıflama diyeti uygularken duşmalarınız olmalıdır. En birinci düşmanınız yağlardır.

Kendinizi yağlardan sakının ve yağların vücudunuza girmesine izin vermeyin. Ancak söylediklerimiz de yanlış anlaşılmasın. Çünkü insan metabolizmasının yağlara da ihtiyacı vardır. Ancak alınacak bu yağlar diyet enerji yüzdesinin küçük bir bölümünü oluşturmalıdır. Gerçekte bizim savaşımız ihtiyacın ötesindeki yağlar için olmalıdır. Et, süt, yoğurt gibi besinlerde aldığımız, görünmeyen yağları dikkatle değerlendirmeli ve buna göre diyetimize ilave edeceğimiz görünür yağların hesabını yapmalıyız.

Diyetimizde kullanacağımız yağın cinsi çok önemli olmamakla beraber, çok da önemsiz değildir. En iyi yağ kullanım şekli, her yağ çeşidinden birbirine eşit oranda, her birinden tüketmektir. Örnek verecek olursak, bir birim sıvı yağ aldıysanız, bir birim margarin, bir birim de tereyağı almalısınız.Zayıflama diyetini uygularken size destek vermeyen, yaptığınız işi hafife alan, yemek konusunda ısrarcı olan herkesi düşmanınız ilan edebilirsiniz. Bir süre için, çevrenizde size köstek olanları ayıklayın. Kendinize serbest, rahat bir ortam hazırlayın.

Diyet uygularken asla fazla uyumayın. Çünkü uyku, fiziksel aktiviteyi azalttığından dolayı kilo vermeyi yavaşlatmaktadır. Diyet uyguladığınız günlerde çiklet çiğnememeniz yerinde olur. Çünkü çiklet çiğnendiği zaman tükürük salgısı artar. Tükürük salgısında da pityalin vardır. Bu pityalin karbonhidratların çok hızlı emilip kana geçmesini sağlar. Dolayısıyla yenen yemek çok hızlı emilmiş olur siz de çabuk acıkırsınız.Sofraya oturmadan önce ve sofradan kalkarken su içilmesi çok yararlıdır. Özellikle sofraya oturmadan önce iki bardak su içilmesi, midenizi sanki bir balon konmuş gibi dolduracaktır. Sofradan kalkarken yemek üstüne içeceğiniz bir bardak su da daha önce içtiğiniz su ile birlikte yiyeceklerin şişmesine ve hacminin genişlemesine neden olacaktır. Ayrıca fazla su içmeniz cildinizin kurumasını engelleyecek ve de böbreklerinizi yıkayacaktır.

Yemek yerken sakin olun, gevşeyin. Yemeğinizi sakin sakin ve yavaş yavaş yiyin. Ağzınıza aldığınız her lokmanın tadını çıkartmaya çalışın. “Ah şu yiyecek şimdi burada olsaydı ne güzel yerdim,” gibi düşünceleri aklınızdan geçirmeyin. Çünkü yemek düşünmek, mide sekresyonunu artırır. Siz de durup dururken kendinizi müthiş derece de acıktırırsınız. Bu durum da , diyetinizdeki yiyeceklerin size yetmemesine neden olur.Diyet uygularken asla inmek istediğiniz son küloyu düşünmeyin. Verdiğiniz her kilonun zevkini çıkarın. Çünkü diyete başlamamış olsaydınız, belki de diyete başladığınız kilodan daha üst bir kiloya çıkacaktınız. Halbuki verdiğiniz her kilo ile diyete başladığınız kilodan daha iyi bir duruma geleceksiniz. Kemerler biraz daha sıkılacak, etekler biraz daha bollaşacak.

Zayıflama diyetine başladığınız ilk hafta fazla kilo verebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda bu sonuca ulaşmanız çok güçtür. Çünkü ilk hafta erittiğiniz yağ ile birlikte bir miktar da vücut suyundan atarsınız. Ancak diğer haftalarda aldığınız sonuçlar gerçek erittiğiniz yağ miktarına daha yakındır.Diyet uygularken asla her gün tartılmayın. Yalnızca haftada bir gün ve hep aynı gün ve aynı terazide, aynı giysi ile tartılın, tartı sonuçlarınızı da mutlaka bir kağıda sırasıyla kaydedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir