Tüp bebek tedavisinde Başarı ve Başarısızlık Şansı

Normal yollarla bebek sahibi olamayanların başvurduğu alternatiflerden birisi olan tüp bebek yöntemi, son yıllarda tıpta kaydedilen ilerlemelerle birlikte başarılı sonuca ulaşma şansını son derece artırmış durumdadır. Tüp bebek yöntemine ilave tedaviler de eklenerek hem anneden hem de babadan kaynaklanan sorunlara çözümler bulunmaktadır ve başarı şansı neredeyse kesindir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansı hastadan hastaya değişmektedir. Hastanın bünyesi, yaşı gibi etkenler tedavide başarılı sonuca ulaşma şansını etkilemektedir. Ancak tüp bebek teknolojisinde yapılan ilerlemeler sonucunda başarı şansı %90’ seviyelerine çıkmış durumdadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne adayının moral, motivasyonunun yüksek olması ve kendisini her türlü sonuca karşı hazırlaması gerekir. Kafasında takıntılar oluşturmamalı ve kararlı bir şekilde tedaviye devam etmelidir. Tedavide olumsuz sonuca hazır olmak kadar, olumlu sonuca da fazla odaklanmamak gerekir. Tedavi illaki pozitif sonuç veremeyebilir. Anne adayı kendini başarılı bir sonuca odaklarsa negatif bir durumda anne adayının moral ve motivasyonu büyük düşüş yaşayacaktır. Böyle bir durumda anne adayının morali toparlanmalı ve tüp bebek tedavisinde hemen olumlu sonuca ulaşılamayacağını gerektiğinde tekrar tekrar denenmesi gerektiği açıklanarak bir daha tedaviye başlama konusunda ikna edilmelidir.

 Tedavisinde yeni denemelerde başarıya ulaşma şansı daha yüksektir. Negatif bir sonuçla karşılaşıldığında tekrar tedaviye başlamak gerçekten mantıklıdır. Çünkü rahim ve anne tedaviye hazırdır. Ayrıca tedavi için gerekli malzemeler de hazırdır ve yeniden yapılacak denemelerde yüksek ihtimallerde başarı şansı vardır. Stres insanları kötü etkileyen bir faktördür. Ayrıca stres her türlü tedavide başarı şansını etkilemektedir ve tedaviyi de büyük ölçüde etkilemektedir. İnsan her ne kadar istemese de tedavi sırasında olumsuz bir sonuçla karşılaşacağını düşünebilir ve strese kapılabilir, istenmeyen bir durum da olsa bu yapılabilecek en yanlış davranışlardan birisidir. Kısırlığın normal rahatsızlıklardan birisi olduğunu düşünerek tedaviye başlanılmalıdır. Ayrıca başarı şansının başarısızlıktan daha yüksek olduğu düşünülmelidir. Gereksiz strese kapılmadan ve yılmadan tedaviye devam edilmelidir. Her tedavide sonuç başarılı olmayabilir başarısız tedaviler de başarı yolunda bir ilerlemedir.

Tedavisinde başarısız olma şansını iki kategori altında toplamak gerekir. Bunlardan birincisi kaliteli bir embriyo ile çalışılmasına rağmen başarısız olanlar, ikinci grup ise her seferinde kalitesiz embriyosu olanlar. Embriyosu kalitesiz olanlar için yapılabilecek pek de bir şey yoktur. Eğer yumurtalığın kapasitesi geniş ise genetik tanı ile sağlıklı embriyolar bulunup rahmin içine yerleştirilebilir. Genetik herhangi bir problem gözükmemesine rağmen sürekli kötü kalitede embriyo üretenler için çeşitli yöntemler denenmiş ancak bunların güvenilirliği konusu tartışılır.

  Sürekli olarak kötü embriyo üretilmesinin nedeni genelde yumurtalıklara bağlıdır. Çok nadir olarak ise sperm kalitesizliğine bağlı oluşabilir. Eğer genetik inceleme sonucunda çiftler normal çıkarsa sorun yumurtalıklarda genetik bir problem olabilir. Yumurtalıklardaki genetik bir problemin ise tedavisi çok zordur. Embriyo kalitesinin iyi olmasına rağmen yine de gebe kalamayan çiftlerin ise başka araştırmalara başvurulması gerekebilir. Bunların başında Histeroskopi gelir. Histeroskopi ile rahim içinde bir anomalilik var olup olmadığı değerlendirilir.

Işıklı bir teleskop ile rahim içine girilir rahim su ile şişirilerek içine gözle bakılır. Bu yöntem ile daha önceden görülemeyen myom polip ya da yapışıklıklar görülebilir. Görülecek sorunları çoğu zaman bu yöntem ile tedavisi mümkün olmaktadır. Kötü embriyo transferi ile gebelik oranında düşüş yaşanabilir ayrıca zor olan transferlerin sonucunda yine gebe kalma şansı düşüktür. Embriyo transferinin zor olduğu kadınlarda rahim ağzının genişletilmesi ve histeroskopi yöntemiyle tıraşlama yapılabilir. Tüpleri tıkalı olan kadınların tedaviye başlamadan önce bu içi su dolu olan tüplerin çıkarılması gerekir. Bu tüplerin çıkarılmaması başarılı olma şansını düşürecektir. Embriyo transferleri ikinci ve ya üçüncü günde yapılmış ise daha geç yapılacak bir işlem daha başarılı olabilir.

Böyle yaparak daha önce başarısız olmuş olan çiftlerin gebe kalma şansları artırılabilmektedir. Tedavisinde başarıyı yakalayabilmek için önemli olan kararlı olmaktır. Tedavide başarısız sonuçlara hazır olmak ve kararlı bir şekilde tedaviye devam etmek gerekir. Tedavide ilerleyen denemelerde başarılı olabilinmektedir. Her tedavinin başarılı olması gerekmemektedir. Başarısız bir tedavi de bir dahaki denemelerin başarısız olacağını düşündürmemelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir