Şok Diyetler Ve Zararları

Ne olursa olsun çok kısa sürede zayıflamalıyım denilerek yapılan şok diyetler, kalıcı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor. 1 günde 2 kg vermek,  1 günde 4 kilo vermeye çalışmak baskülün sizi çok daha az göstermesine yaramayacaktır. Israrla aç kalmaya ve düşük kalorili beslenmeye çalışmak görünürde birkaç kiloğram kaybedilmiş gibi göstermesine rağmen gerçekte durum böyle değil vücuttan yoğun şekilde su kaybının oluşmasıyla kilo kaybetmiş olmayacağız. Yağ kütlesi aynı şekilde durmaya devam etmektedir. Uzun süreli hatalı beslenme ise ardından kas kütlesinin kaybına neden olmaktadır. Bu aşamada organizma kendisi için gerekli olan enerjiyi yakalamak için kaslar ve karaciğerde bulunan glikojen denilen bir tür şekeri yakıyor. Kaslar enerjiye dönüştürüyor. İşte bunun için gün boyunca yemek yemeyen kişi kendini güçsüz hissetmeye başlıyor. Karbonhidrat almadan veya çok kısıtlı beslenilen bir diyetle gün içinde bütün karbonhidrat depoları boşalır, kan şekeri düşer, tatlı yeme isteği ve güçsüzlük artar, iş verimi düşer, baş ağrısı ve çeşitli sorunlar oluşabilir.

Yüksek oranda protein içeren, karbonhidrat ise çok düşük yada hiç içermeyen düşük kalorili diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için acil kilo kaybı sağlar fakat tartıda görülen yağ kaybı olmayıp sadece kas ve su kaybıdır. 1 gr kas kaybettiğinizde yaklaşık 2,7 gr su kaybedersiniz ve böylece hızla zayıfladığınızı zannedilir. Bunu anlamak için en basit yöntem aynaya bakmaktır. Tartıldığınızda  kilo vermenize rağmen yüzünüz, kollarınız inceliyor ve yağ deposu olan karın/ kalça bölgesi incelmiyorsa siz yağ kaybetmiyor ve doğru zayıflamıyorsunuz demektir.

Kişinin kendi isteği ile hızlı form tutması günlük enerji almanın azalması veya harcadığı enerjiyi egzersiz ile artırması esasına dayanır. Hızlı kilo kaybı genelde düşük kalorili ve proteini oranı yüksek diyetlerle sağlanır. Bu tarz diyetlerde düşük karbonhidrat ve ilk günlerde yaşanan su kaybı nedeniyle ortaya çıkan hızlı kilo kaybı yüz güldürücüdür. Düşük karbonhidratlı hızlı kilo verdiren bu diyetler ilk diyabetin tedavisi amacıyla kullanılmıştır. Bu diyetlerde etki olarak baş ağrısı, bulantı, ishal, halsizlik sorunları görülmektedir. Çabuk kilo vermeyi sağlayan fakat kalıcı olmayan ve daha fazla kilo alınmasına sebep olan yöntemlerdir. Sağlık açısından uzmanlarca kesinlikle önerilmemektedir. Proteini oranı çok yüksek düşük kalori içeren diyetlerin kolesterol açısından da zengin olması kalp hastalığı açısından çok önemli bir risktir. Proteini yüksek karbonhidratı düşük olan diyette ekmek ve türevleri kısıtlanır yerine, hayvansal kaynaklı besinler daha fazla verilmektedir. Çok düşük kalorili diyet yapanlarda görülen diğer bir sorundu safra kesesi rahatsızlıklarıdır.

Zayıflamak adına diyet yapan kimseler, hemen sonuç almak istiyorlar. Fakat seneler süren hatalı beslenme yöntemleri nedeniyle bozulan metabolizma düzeninin çok kısa sürede düzelmesi imkansız olarak kabul edilir. Zayıflamaya çalışırken unutulmaması gereken önemli bir konu ise kilo koruma tekniklerinin iyice öğrenilmesi gerekliliğidir. Tıp dilinde şok diyetler ketojenik diyet olarak adlandırılır. Kalori oranı aşırı derecede düşük, protein miktarı çok yüksek olan beslenme tarzlarıdır. Konu hakkında yayınlanan detaylı açıklamaların bulunduğu makalemizi incelemenizi öneririz

Her hangi bir besine belirli bir bölgemizi zayıflatma komutu verme şansımız yoktur. Her birey genetik şifresi doğrultusunda zayıflar, önce kalça veya önce karın zayıflasın olayına kişi müdahale edemez ve mucize beklemek yanlış olacaktır. Vücudumuz zayıflarken genel olarak ağırlığını kaybederken bölgesel olarak etkili sonuçlar alabilmek için egzersizlerin faydalarını göz ardı etmemek gerekmektedir. Yeme içme alışkanlıklarındaki hatalar uzmanların yardımıyla düzenlenmeli. Fazla kilolar dahil bir çok sağlıklı sorununa karşı tedbir alınmış olacaktır.

Manken diyeti, mucize diyet, sadece protein ya da sadece sebze-meyve gibi tek yönlü diyetlerin zararları bilimsel ortamlarda sürekli vurgulanmasına rağmen reklam amacıyla yaptığı diyeti açıklamak isteyen ünlü isimler halkımızın yanlış bilgilenmesine neden olabilmektedir. 2 günde 3 kg verdiren diyet, 3 gündü 3 kg verdiren diyet gibi aldatmacalara kanmamak gerekir.  En kaliteli diyetler vücudumuzun yağ kütlesini kaybetmesine yönelik olarak hazırlanan beslenme diyetleridir.  Egzersiz yaparken başlangıcında vücut ağırlığında beklediğiniz gibi önemli bir azalma olmayabilir, bu aşamada yağ dokusu azalırken başta kas kütlesi artış gösterecektir

Besin gruplarının düzenli şekilde alınmasının gerekliliği, kişinin sosyal durumu ve benzeri gereklilikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmış mı? Beslenme tarzınıza uygun durumda mı? Sorularına olumlu şekilde verilen yanıtlar kişisel diyetinizle mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir