Sıcaklarda Ne Yapmalı ve Yenmeli

Sıcak yaz aylarında ne gibi aktiviteler yapıyorsunuz? Sıcak havalarda yapılan aktiviteler sonucu, çeşitli rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz. Şimdi daha keyifli bir şekilde özellikle sıcak yaz aylarını geçirmek için sizler ile sıcak havalarda ne yapmalı ve ne yenmeli gibi soruları ele alalım. Öncelikle yemek konusu hem sağlığınız için hem de rahat günler geçirmek için çok önemlidir. Öncelikli olarak yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzaklaşıp, vücuda vitamin verici besinler tüketelim. Mesela en basitinden karpuz yaz aylarının en vitaminli ve sevilen yiyeceği olduğu için sizlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fakat şeker hastalığı olan kişiler uzman kontrolünde tüketim yaparsa daha doğru olacaktır. Karpuzun sadece kendisi değil çekirdekleri de çok şifalıdır, ne gibi şifaları var diyorsanız sitemizin arama bölümünden arayıp bakabilirsiniz. Şimdi sıcaklarda ne yapmalı ve ne yemeli hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için yazıyı takip edin.

Öncelikli olarak birçok diyet sürecinde de vazgeçilmez kural olan yağlı ve kızartılmış yemeklerden kaçınalım. Bunların yerine daha sağlıklı beslenmek açısından haşlanmış, buğulama ve buharda pişirilmiş et ve sebzeleri tercih edebilirsiniz. Başta omega 3 bakımından zengin bilinen balığı haftada 1-2 defa tüketmeye özen gösterelim. Yüksek oranda meyve ve sebze tüketimi yapmaya çalışmak daha doğru olacaktır.  Ayrıca yaz aylarında güneşin aşırı sıcaklığı nedeni ile terleme artacaktır, su kaybını önlemek içinde yoğurt, ayran ve cacık tüketimini bol bol yapmak gerekir. Tabi su içmeyin diyemeyiz suyu tüketebildiğiniz kadar tüketin. Fakat fazla içmeyin güzel yaz günlerinde zor durumlar yaşayabilirsiniz. Ancak meyve tüketimi konusunda yaz aylarındaki sıcaklarda yetişen meyveler çok güzel ve vitaminli olurlar. Bunun için tüketim miktarı konusunda biraz kendinizi frenlemeniz doğru olacaktır.

Sıcak havalarda ne yenmeli konusunda en başta dikkat edilmesi gerekenler kremalı, yağlı, mayonezli ve soslu yiyeceklerden uzak durmaktır. Nedeni ise havanın sıcaklığından dolayı bu tip besinler çabuk bozulur onun için sağlık açısından güzel günlerde kimse sıkıntı yaşamak istemez. Tavuk döner ve tavuk etleri de sıcaktan çok etkilendikleri için tüketiminde dikkatli olunmalıdır.  Aşırı yağlı, şekerli ve hamurlu beyazları çok tüketmezseniz daha zinde olacağınıza inanılıyor.

Aşırı sıcak günlerde özellikle, kalp hastalığı, hipertansiyon(yüksek tansiyon), dolaşım-solunum problemi, serebro vasküler hastalığı, zekâ geriliği, alkolizm gibi kronik hastalığı bulunan kişiler çok dikkatli davranmalı. Tabi sade hastalığı olan kişiler değil birçok kişi bu konuya özen göstermelidir. Korunabilmeniz için 10:00-16:00 arasında mümkün olduğu kadar güneşten korunmalı veya önlemler alınmalıdır. Çeşitli güneşten korunucu kremler bu risklerin önüne geçebilmektedir. Güneş altında kendinizi yoracak sporlar ile çok uğraşmayın ve yürüyüş yapacak kişiler sabah erken saatleri tercihe ederlerse daha uygundur. Zaten tatile veya herhangi bir yere giden kişiler kapalı yerlerde çok çeşitli aktivitelerde bulunarak sağlıklarını koruyabilirler. Böylelikle sıcaklarda ne yapmalı sorusunun cevabını yanıtlamış olduk.

Yukarıda sıcaklarda ne yapmalı ve yenmeli konuları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. sıcaklarda ne yemeli ve yapmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir