Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Son zamanların en yaygın rahatsızlıklarından biriside mide yanması diğer bir adıyla mide ekşimesi oluyor. Öncelikli olarak böyle bir sıkıntısı olan kişiler kendilerine birkaç soru sormalı. Ne yedim? En önemli soru bu olacaktır. Mide yanması, son zamanlarda erkek ve kadın ayrılığı gözetmeden çok sayıda kişinin hayat standartını düşüren bir hastalık olmaya başlamıştır. Tabii her şeyde olduğu gibi hayatınızda biraz değişiklikler yaparak bu hastalıktan kurtulmanız mümkün olabilecektir. Mide yanmasına ne iyi gelir? İçeriğinde asit barındıran besin gruplarından uzak durmalısınız. Çiğ sebze tüketimine önem vermeli özelliklede lifli meyveler tüketilmelidir. Bunların dışında size uzun süre açlık hissi uyandırmayacak besinler tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse tahıllı gıdalar ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Belirlenmesi gereken ilk nokta hangi aralıklarla ağrı çektiğiniz olacaktır. Eğer ara sıra karşılaşılıyorsa sancılı dönemden kurtulmanız daha kolay olacak. Fakat sık sık ağrılı yanma sancıları çekiyorsanız kesinlikle bir uzman tarafından muayene edilmelisiniz. Tekrarlamak gerek, kesinlikle bir uzmana gitmeniz gerek. Geçiştirirseniz daha kötü sonuçlara yol açabilirsiniz. Örneğin reflü veya mide ülseri gibi rahatsızlıklara kapılmış olabilirsiniz. Bu gibi hastalıkların birbirleri ile benzerlik oranı yani belirtileri çok yakın oluyor. Erken teşhis hayat kurtarır diye bir söz var, işte tam bu sözde olduğu gibi dikkatli olmanız gerektiğini belirtmek gerek. Tek yapmanı gereken bir uzmanın karşısına çıkarak derdinizi anlatmak ve sonucunda bir beslenme programı ya da ilaç tedavisi alarak sorunlarınızdan kurtulmalısınız. Birkaç besin önermek gerekirse aşağıda açıklamalı bir şekilde sizlere sunalım.

Sebzeler: Mide ekşimesi ya da yanması gibi durumlarda ilk başvurmanız gereken şifalı besinlerden birisi sebze çeşitleri olmalıdır. Nedeni ise ağır yemeklerden kaçınarak öğünlerinizin hafif olmasıdır. Haşlama yolu ile yapılan çeşitleri daha çok tercih etmeniz gerekir. İçeriğinde bol miktarda minarel ve lif içeriği barındıran türleri seçmeniz mide asidini dengelemede büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında kolay tuvalete çıkmayı sağladığı için daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlar. Tabi sebze çeşitleri içerisinde de size zarar verebilecekler olabilir, özelliklede gaz yaptıran türleri tercih etmekten uzak durun. Tercihlerinizin başında yeşil yapraklı çiğ ve haşlanmış menüler yer alsın.

muz tüketimi önemlidir

Meyveler: Midenin problemli olduğu bu dönemde yine meyve çeşitleri iyi bir tercih olur. Tabii seçim doğru yapılmalı, posalı ve lif içeriği yüksek olanları tercih etmeniz gerek. Daha çabuk sindirileceği için sağlığınızı korur. Yine sebzelerde de belirttiğimiz gibi mide asid dengesini arttıracak türlerden uzak durulmalı(portakal, greyfurt, ananas, kivi). En önde gelen tercih muz olmal, daha kolay sindirilmesinden dolayı iyi gelir. Bunların dışında bu sorun ile karşı karşıya kalan kişilere şeftali, armut, kavun gibi meyvelerde önerilmektedir.

Tam tahıllar: Konumuzun başında da belirtmiştik, uzun süre tok tutacak tahıllar tüketilmelidir. Örneğin bulgur, esmer pirinç, arpa ve yulaf sizin için çok faydalı olur.

Mide Yanmasına Yakalanmamak İçin Ne Yapılır?

Mide yanmasına ne iyi gelir hakkında yukarıda açıklamalı olarak bilgiler verdik. İşte bu konuların en başında buna dikakt edilmeli. Daha sonra sindirimi zor olani, yağ içeriği çok ve tatlıları tüketmemeniz faydalı olacaktır. Söylüyoruz ama dikkat edilmiyor, vücunuz size bir emanettir ona iyi bakmak gerekir. En önemli husus, fast food çeşitlerinin tüketiminin yapılmaması veya minimun düzeyde olmasıdır. Baharat çeşitlerini aza indirip tuz kullanımında kısıtlamalar yapılmalıdır. Çok acı yemeye kaçmamak gerek, mide yanması daha çok artabilir.

kola ve gazlı içeceklerden uzak durun

 • Kafeinli içecekler, örneğin kahve, kola gibi türlerden uzak durulmalı
 • Yine konumuzun başında belirtildiği gibi gazlı içecek çeşitleri tüketmek mide yanması oluşturabilir
 • Yağ çeşitlerinden uzak durulmalı özellikle kuyruk yağı gibi hayvansal yağlara yanaşmamak gerekir
 • Süt ürünleri tüketiminde yağ içeriği çok az olan veya hiç olmayanlar tüketilmeli
 • Deri bulunduran herhangi bir et çeşidi mutlaka derisiz olarak tüketilmeli
 • Yemek yediysen hemen sonra uyumayın ve uyur pozisyonda bulunmayın
 • Şunu da hatırlatayım bir kere yakınlarımdan biriside böyle mide yanması gibi bir sorun ile karşılaşmıştı ve doktora gitti. Doktorun ilk lafı yatmadan önce yemek yiyor musun oldu. Yatmadan önce yemeyi kes düzelirsin demişti
 • Sigara kullanımı da yanma hissini tetiklemektedir
 • Formunuza dikkat edin, fit bir görünme sahip olmaya çaba gösterin.

Mide Yanmasından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı

Özet olarak yapmanız gereken işlem kısaca şu, mide yanmasına ne iyi gelir terimini araştırmak yerine mide yanmasına neden olan yiyecekler nelerdir terimini araştırmalısınız. Yine bu sorunun cevabınıda konumuzu okuduysanız öğrenmiş olursunuz. Şimdi şöyle bir düşünün bol baharatlı ve acılı birşey yediniz. Midem yanıyor denemiz doğru olur mu? Tabii olmaz çünkü asıl neden olan besine odaklanmış değilsiniz. Bol yağlı bir yemek sonrası da bu rahatsızlık boyun gösterebilir, yine aynı şekilde sorunu neyin oluşturduğu çok önemlidir. Bunların dışında konu başında belirtildiği gibi sürekli olarak yanmalar oluyorsa uzmana gitmek gerek. Yine aynı şekilde sürekli yanma oluşturacak yiyecekler yiyorsanız soruyu kendinize sormakta yarar vardır. Sigara kullanımı bu noktada önemli bir rol oynar ancak mide asidini arttıran yiyecekler dışında başka besin gruplarına karşıda vücudunuz hassas olabilir. Bugün ne yedim sorusu çok önemli, gerekirse not tutun. Eğer yemiyorum ama yine şikayetçiyim diyorsanız kesinlikle hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Sonuçta bu gibi hastalıklar tedavi edilmesi en kolaylardan birisidir. Hemen bir beslenme programı veya ilaç muayenesi sonucunda sağlıklı yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 Kaynakça 

 • What are the best foods to eat for heartburn/acid reflux?
 • Heartburn Foods to Avoid: WebMD
 • 13 Foods That Fight Acid Reflux
 • Heartburn and Foods: Dos and Don’ts
 • 7 Foods That Cause Acid Reflux
 • Gastroesophageal Reflux Disease (GERD)

 

İlginizi Çekebilir

Künefe Kaç Kalori

Hatay mutfağının eşsiz lezzeti künefe tarifi en pratik ve lezzetli olabilecek şekilde verilmiştir. Künefe tatlısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir