Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Karatay diyeti için önemli bir farklılık bir çok kişiye yapılan önerilerden farklı olarak açlığı korumak adına sürekli yemek yeme önerilmiyor. Çok sık yemek İnsülin direncinin kırılmasına yardımcı olmaz. Prof. Dr. Canan KARATAY çok az yemek yerine üz ana öğünün düzenli ve yeterli miktarda yapılmasını önerdiği bilinmektedir. Sabah kahvaltısı insanlar için günün en önemli öğünüdür. Doyuncaya kadar güne sizi hazırlayan kahvaltı öğününü yapmalısınız. Canan Karatay diyeti birçok besin grubu tüketiliyorken ekmek yemek konusunda çok dikkatli davranmak gerekiyor. Vücudumuzun salgıladığı İnsülin hormonu yağların bünyemizde depolanmasını sağlamaktadır. Az sık aralıklarla beslenmek sürekli insülin salgısına neden olacağı için yağların depolanmak üzere saklanmasına yol açacaktır. Yemekten sonra yükselmeye başlayan seviye iki saatin sonunda düşecek ve acıkmaya başlayacağız. Düzenli ve yeterli bir şekilde yapılan kahvaltı gün içerisinde tok kalmaya neden olacaktır, böylelikle leptin adı verilen hormon yağların yakılmasına yarar sağlayacaktır. Bu nedenle Çok kuvvetli bir kahvaltı yaptığımız zaman bütün gün acıkmayız. O sırada leptin hormonu devreye girer ve kendi vücut yağlarımızı ara öğün olarak kullanır. Bu nedenle Karatay diyeti listesi içerisinde öğünler böyle oluşturulmaktadır. 

Başarılı bir şekilde zayıflayabilmek için insülin direncinin kontrol altına alınması gerekmektedir. En katı kural ise ekmek tüketimine konulan sınırlamadır. Bunun yerine hemen her ortamda halkımıza ceviz tüketmeyi önermektedir. Kilolara neden olan yağların uzun zamanda oluşması düşünüldüğünde kısa sürede yakılmasını düşünmek yanlış olacaktır. Beslenme ile ilgili hatalar düzeltildikçe fazla kilolar gidecektir. Yeteri kadar su içmeyen insanların kolaylıkla zayıflaması mümkün olmayacaktır.

Karatay diyeti kitabı incelendiğinde öğlenleri neler yenilebilir, sofralarımızda yapılması gereken değişiklikler nelerdi. Kolaylıkla anlaşılacaktır. Karatay Diyetinde aç olmadığınız zaman mutlaka tıka basa yeme önerilmiyor. Bunun yerine önerilen çerez türleri kullanılabilmektedir. Diyet düşmanı olarak algılanan lahmacun ve benzeri yiyeceklerin hamur kısımlarının inceltilerek kullanılması önerilmektedir. Fakat yenilen sayı arttıkça tükettiğimiz hamur artacağı için dikkatli olunmalıdır.

Karatay diyeti yorumları, incelendiğinde açlık çekmeden zayıflamayı başaran insanların hikayelerini görmek mümkün olacaktır. Diyet listesi önerisi olarak algılamak yeri beslenme tarzı önerileri olarak algılamak önerilen çerçeveler içinde hareket ederek ideal beslenme tarzının oluşturulması esasına dayanır. Şeker ile ekmeğin aynı şekilde sağlığımıza zarar vereceği gerçeği unutulmadan bu iki unsurun menülerden mümkün olduğunca çıkarılması gerekmektedir.

Zayıflama aşamasında unutulmaması gereken ağır ağır kilo kaybetmek ve daha sonrasında verilen kiloları geri almamaktır. Yazın çokça tüketilenleri arasında kavunlar ve karpuzun azaltılması, bunun yanında tercih edilen kümes hayvanlarının doğal olanlarının yenmesi gerektiği üzerinde sıkı sıkıya durulmaktadır. Ekmek tüketiminde aşırıya kaçmadan kebaplar dahil bir çok besin grubuna yapılan önerilerde izin verilmektedir.

Akşam yemeklerinden sonra özellikle yatma saatlerine yakın bir şeyler yemenin doğru olmadığı buna çok dikkat edilmesi gerektiği konusuna dikkat çekmektedir. Fit ve sağlıklı görünüşe sahip olabilmek için bayanların denediği yöntemler arasında oldukça zararlı yöntemler bulunmaktadır. Rastgele yapılan diyetlerin ilk etapta birkaç kilo verdirdiği düşünülür fakat bu şekilde beslenmeyi devam ettirmek alışkanlıklarımıza tamamen ters olduğu için kilo korumak mümkün olmayacaktır. Ülkemizde bir çok diyetisyenin yaptığı öneri olan sık sık azar azar yeme konuşana farklı olarak doyana kadar üç öğün yeme önerisi karatay diyet listesinde yapılmaktadır.

Karatay diyeti yapılırken yenmemesi gerekenler, insülin dengesini bozacak gıdalar ve gerekenden fazla karbonhidrat alınmamalıdır. Yiyeceklerin çeşitlerine göre aynı oranda alınan kaloriler düşünüldüğünün aksine aynı değildir. Margarinler ile köy tereyağının kıyaslandığı gibi her bezin maddesinin sağlıklı olanı tercih edilmelidir. Ekmek kullanımı aniden bir an evvel bırakılmalı, kan şekerini aniden ve hızlı bir şekilde yükselteceği için kilo almayı son derce hızlandıracaktır. Amerika ve ingilterede zeytinyağın çok pahalı olduğunu ülkemizde yetişmesi dolayısıyla çok ucuza alabileceğimiz doğal zeytinyağının kullanılması önerilmektedir.

Hantallıktan kurtularak hareket etmeye çalışın, besinlerin glisemik indeksi değeri göz önünde bulundurulmalıdır. Önerilen sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanmakta ısrarcı olunmalı. Ana öğünleri zamanında ve düzenli olarak yapmalısınız. Lokmalarınızı ve porsiyonlarınızı küçülterek işe başlayın. Kalori hesaplamaları yapmaya çalışmak yerine sağlıklı besinleri yeteri kadar almaya özen göstermelisiniz.

Uzun yıllar kilo vermek amacıyla yapılan diyet listeleri ile doğruluğundan emin olduğumuz bir çok tekniğin açlık krizlerine neden olmaktan başka işe yaramadığı canan karatay diyet listesi ile anlaşıldı. Bitmek bilmeyen üç beyaz yasakları bunları yeme şunlardan kesinlikle uzak dur demek maalesef sorunu çözmeye yardımcı olmuyor. Hocaların hocası Profesör Canan Efendigil Karatay diyeti yapanların yorumları incelenecek olduğunda hazırlanan yedi günlük listeleri oldukça ilgi çekici bilgiler içermektedir. Yemekten kaçındığımız bir çak gıdanın aslında hiçte öyle olmadığını göreceksiniz. Yapılan hatalara bir çok beslenme uzmanının da düştüğü hatalarda özellikle yabancıların beslenme alışkanlıklarına uygun olan menülere benzer diyetler olduğu ön plana çıkmaktadır.

Ancak bu tür planların bizim insanımıza uygun olmadığı gerçeğini artık kabul etmemiz gerekiyor. Ne kadar dikkat etsek neticede çözümsüzlük sürüyor. Hazırlanan proğramlar neticesinde kilo vermeyi başaran az sayıda insan olduğu bu yöndeki talepler göz önüne alındığında pek olumlu görünmüyor. Bir çok insan çıkan haberler sonucunda çözümü Canan karatay diyeti kitabı konusunda araştırmalar yaparak aşmaya çalışıyor. Çok sık aralıklarla sunulan ünlü diyet menülerinin bu işe çözüm olmayacağı biraz zaman alsa da fark ediliyor. Bunların kanıtı ise de diyetler hakkındaki yorumlardır. Fakat Canan Karatay diyeti yapanlar farklı sonuçlar alıyor nedeni ise hazırlanırken kendi halkımızın alışkanlıkları ile birebir örtüşmesidir. Aksi durumlarda ise rejim yapılmasına rağmen hızlı kilo artışı durmayarak devam ediyor.

Gelişmiş ülkelerdeki obezite sorunu ile birlikte şişmanlık bizleri de tehdit eder hale gelmiş durumda, Beraberinde uzun bir hastalık listesi de yer almaktadır. Tedbiri elden bırakmadan sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak sporu yaşamımızdan çıkarmamalıyız. Karatay diyeti yapanlar konusunda geri dönüşümlerde ve ortaya çıktığı günlerden itibaren sürekli yükselen bir talep görmesi ne kadar işe yaradığının göstergesidir. Bir çok davranış gibi aileler tarafından çocuklara öğretilmesi gereken bir alışkanlık olarak kabul edilmelidir.Gelecek sağlıklı nesiller için büyük bir gerekliliktir. Canan Karatay diyeti örnek menü, olarak hazır diyet listeleri vermek yerine beslenme aşamasında sağlayacağı yararlar anlatılarak kitabın incelenmesiyle elde edecekleri yararlı bilgilerden bahsetmenin daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Kitabın incelenmesi beslenmedeki doğru bildiğimiz bir çok yanlışın farkına varmamızı sağlayacağı gerçeğini unutmamak gerekir. Yanlış bildiğimiz kolesterolün hakkındaki gerçek bir çok konuda ihtiyaç duyduğumuz bünyemizde bulunması ve belirli düzeyde olması gerekliliği halkımızca yeni anlaşılmaya başlamıştır. Tereyağı olsun yumurta olsun et olsun kesinlikle tüketilmesi gereken gıdalardır ancak düzenli olmak kaydıyla. Hocaların hocası yarım asırlık meslek yaşamındaki tecrübeleirinden oluşan beslenmede anayasa değişikliği yapan önerilerini sunuyor. Verilen önerilerin düzenli bir şekilde uygulanmasıyla başarı şansı yüzde yüzlere ulaşıyor. Beslenme alışkanlığının düzenlenmesiyle birlikte bir çok hastalığa karşı direnç kazanılmış oluyor kilo vermenin yanı sıra yaşam kalitemiz oldukça artacaktır.

Sağlıklı beslenme adı altında halkımıza uygun olmayan bir çok planı artık çöpe atılmaya başladı, dar bir kalıp içerisinde yaşam boyu diyet yapmak yerine başlı başına kaliteli bir şekilde beslenme alışkanlığı kazandıracak karatay diyet kitabı yaşamımızdaki bir çok şeyi değiştirecektir. Yasak yasak nereye kadar sonunda bıkkınlık ve boş vermek işleri dahada güçleştirecektir. Yaşam tarzı değişikliği gibi beslenmedeki hataları fark ederek kolaylıkla kilolarınızdan kurtulmanın yanı sıra ileride aynı şekilde şişmanlayarak aynı sorunları yaşama ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Prof. Dr Canan Efendigil Karatay yaptığı önerilerinden oluşan diyeti yapanlar kısa süre zarfında tekrar almamak üzere kilolarından kurtuluyor.  Diyette öne çıkan özellik halkımızın beslenme alışkanlıkları doğrultusunda menülerin oluşturulmalıdır. En sağlıklı besin maddelerini tüketmemize rağmen zayıflayamamızın nedenleri hareketsizlik başta olmak üzere, doğru olarak bildiğimiz hatalı planları ve sağlıksız yağ kullanımıdır. Faydalı yağlar ve zararlı yağlar hangileridir, öğrenerek soframızı bu doğrultuda şekillendirmeliyiz. Bu yöntem uzun soluklu diyet yapabilmenin şartlarından en önemlisidir.

Mucize olarak adlandırılan Canan Karatay diyet listesi sağlıklı yağ gruplarının tüketilmesini sağlıyor, yağ tüketimine rağmen vücudun kilo vermesi gerçekleşiyor. Doğru olanı kilo almaya neden olan, karbonhidrat grubu besinlerdir. Yağsız gıdaların yanı sıra karbonhidratlı besin maddeleri hakkında duyarlı olunmalıdır. Akşam saat 20.00 gösterdikten sonra yemek yemeyi bırakmak su içmek mümkün olduğunca hareket etmek gerekiyor. Günlük hareket miktarını çoğaltmak öğle araları dahil küçük yürüyüşler ihmal edilmemeli. Önemli olan hareket etmek, ev işlerini yaparken müzik eşliğinde hareketli danslar yaparken sağlanan durum kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Toplumumuzun alışkanlıklarıyla oldukça örtüşen Canan Karatay sağlıklı beslenme kitabı ile ihmal ettiğimiz veya bilmediğimiz gerçekleri öğrenerek zayıflamak aynı zamanda sağlıklı yaşayabilmek için gereken püf noktalar kolaylıkla kavranabilmektedir. Her insanın farklı vücut yapısı değişik alışkanlıkları bulunmasından kitap içerisinde kendi tarzınızı kolaylıkla oluşturabileceğiniz öneriler yer almaktadır. Karatay diyeti sayesinde şişmanlama durduruluyor ardından alınan kiloların kolay şekilde tekrar geri verilmesi prensibiyle hareket ediliyor. Zayıflamaya çalışırken vücudun kilo alması bazı hormonal rahatsızlıklar dışında kişisel listesi oluşturulmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kişilerin hiç bilmediği yemekleri yemeye zorlanması uzun süre ısrarla sürdurulmesi bıkkınlığa neden olduğundak zayıflamaktan vazgeçmeleri sonucunu doğurmaktadır.

Canan Karatay diyet hakkında yapılan yorumları incelediğimizde İlk günlerden itibaren etkisinin görüldüğü altı aylık bir plan dahilinde ideal kilo düzeyine ulaşıldığı anlaşılıyor. Bir çok diyetisyenin düştüğü hata yabancı planlarının halkımıza uygulanmaya çalışılmasıdır. Türk halkının beslenme alışkanlığı gerçeğini göz ardı ederek yapılan proğramlarıyla sonuç alınamayacağı bu kadar uzun yıllar boyu bir çok diyeti yaparak hala kilolarından kurtulamayan insanların sayısının artmasına neden olmaktadır. Diyet yapması önerilen kimse için kesin zayıflama yöntemi kendi kişisel diyet listeleri ile gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir