Protein İhtiyacı

Günlük protein ihtiyacı hesaplama

Zayıflama aşamasında alınan karbonhidrat ve protein miktarına oldukça dikkat etmek gerekiyor. Günlük protein ihtiyacı hesaplama yöntemleriyle kişinin belirli özellikleri esas alınarak geliştirilen proğramlar sayesinde günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Fakat kesin sonuçları uzmanların yapacağı hesaplamalar ortaya koyacaktır.

Günlük protein ihtiyacı nedir

Çocuk yaşta ve gelişim çağındakilerin protein ihtiyaçları farlılık gösterecektir. Sporcuların kondisyon durumlarına bağlı olarak ihtiyaçları farklılık gösterir. Kişinin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için gün içerisinde tüketmesi gereken miktardır. Yeterince alınmayan protein nedeniyle belirli süre sonunda hastalıklara yolaçabilecektir. Yağlardan ayrıştırılarak alınan proteinler ile hazırlanan diyet listeleri son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Karatay diyeti ve Dukan diyti gibi ünlü diyetler proteinli gıda ağırlıklı beslenme tarzıyla oluşturulmuştur.

Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır

Protein ihtiyacı hayvansal ve bitkisel olarak iki gruptan karşılanabilmektedir. Karbonhidrat alımının azaltılması ve beraberinde protein alımının arttırılması kilo almak yerine zayıflamayı kolaylaştırmaktadır.Hem bitkiler aynı zamanda hayvansal gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Beslenme uzmanlarınca hazırlanmayan diyet listelerinde karbonhidrat ve protein dengesi düzenli şekilde oluşturulduğunda ihtiyacımız düzenli olarak karşılanmaktadır.

Hamilelikte günlük protein ihtiyacı

Gebe bayanların beslenme alışkanlıklarının bebeklerini etkileyeceğinden dikkatli olmaları gerekmekle birlikte genel olarak % 30 civarında hamilelerin günlük protein ihtiyacı artış göstermektedir. Yetersiz beslenme durumunda düşük kilolu doğumların meydana gelebileceği uzmanlarca belirtilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir