Bazal Metabolizma Hızı

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Bazal metabolizma hızı nedir: Dinlenme durumunda vücudumuzun harcadığı enerji miktarıdır. bazal metabolizma hesaplama işlemi dinlenme durumunda her bakımdan rahatlamış ve günün yarısını aç olarak geçirmiş insanın kan dolaşımı kalp atımı gibi yaşam fonsiyonlarını yerine getirebilmesi için gereken enerji miktarını ifade etmektedir.

Bazal metabolizma hızı nasıl ölçülür

Hesaplamada kullanılan Harris-Benedict Denklemi şu şekildedir.
•Erkekler= 66 + ( 13.7 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 5 x santimetre olarak boy ) – ( 6.8 x yaş )
•Kadınlar= 655 + ( 9.6 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) – ( 4.7 x yaş )
Bazal metabolizma hızı hesaplama formulü oldukça karmaşık gelebilir bu nedenle, hazırlanan proğram ile hiç çaba harcamadan kendi ölçümünüzü kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bazal metabolizmanın düzenli çalışması için harcanan enerji miktarı ile günlük alınması gereken miktarının hesaplanması diyet ve beslenme proğramının başarı şansını oldukça arttıracaktır. Özellikle kilo vermek isteyenlerin hesaplamaları uzmanlarca yapılmalı ardından gereken tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler

Gençlerde yüksek yaşlılıkta daha düşük olarak seyreder. Çocukların ve hamile olanların hızları diğer insanlara göre yüksek durumdadır. Hastalıkların bir kısmı artış görülme olasılığını arttırabilir. Stresli kişilerin bazal hızları yüksek görülür. Sıcaklı ve soğukluk etkileyici faktörler arasındadır. Oruçlu insanların ve uzun süre açlık çekenlerin hızı düşüktür.

Bazal metabolizma hızı kaç olmalı

Dingin bir yaşamı olan yetişkin insan için 1,2 deyi önerilirken, Normal yaşam sürenler için 1.5, Aktif kişilerin metabolizma hızı ise 1,8 kat sayısı ile hesaplandığında gerçeğe en yakın sonucu almaya yardımcı olacaktır. Uzmanların yapacağı ölçümler dikkate alınmalı proğramlar sadece bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Bu nedenle kendi tedavisini kendisi yapma düşüncesinde olanlar sağlık sorunu yaşayabilirler.

Bazal metabolizma hızı nasıl arttırılır veya nasıl yavaşlatılır

Beslenme diyetleri ile birlikte yapılan egzersiz proğramları sayesinde kolaylıkla ideal düzeye ulaşma imkanı varken çeşitli hormolan rahatsızlıklar karşısında tedavi sürcenin mutlaka tamamlanması gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam sağlığımız üzerinde oldukça etkili sonuçlar doğuracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir