Bitki Çayları İle Kilo Verme

Beslenme düzenine de çok önem vermek gerekir. Herkesin bildiği gibi sadece çay içerek zayıflamak pek mümkün olmayacaktır. Tabi çoğu bitkinin zayıflama özelliği diğerlerine göre bir hayli fazla olduğu için forma girmenizi hızlandırabilir. Diyet uzmanları tarafından hazırlanan programların yanı sıra içilen form çaylarının kilo kontrolüne ve hızlı incelmenize faydasını da unutmamak gerekir. Bilindiği üzere piyasada satılan birçok markada çay mevcuttur, ister hazır ister kuru bitkilerini alarak internet siteleri aracılığı ile bilgili bir şekilde demlediğinizde faydası kaçınılmaz olacaktır. Bitki çayları ile zayıflama işleminde temel olarak bilinen iki işlem vardır. Birincisi vücutta bulunan fazla suyu dışarıya attırmaktır. İkincisi ise metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kalori yakıp, hedefe ulaştırmaktadır. Şimdi yazının devamında Ülkemiz genelinde genel olarak kullanılan 3 form çayından ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yeşil Çay:Bildiğiniz üzere son zamanların en popüler zayıflama çayı olan yeşil çay, sağlığınız içinde çok önemlidir. Genel olarak tanımlamak gerekirse, botanik adı “Camellia sinenis” olan çayımız birçok uzman tarafından kilolarından kurtulmayı hedeflemiş kişilerin diyet listelerinde ön sıralarda yerini almaktadır. Bitki çayları ile kilo verme konusuna dönüş yaparak yeşil çayın forma girdiren etkisinden bahsedelim. Çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkan zayıflama etkisi: kandaki insülin seviyesini dengeleyerek yemekler arasında yaşanabilecek olası mide kazıntıları engellemesinden kaynaklanıyor. Başta da belirttiğimiz gibi diğer faydaları göz önünde bulundurulmalıdır.  Adeta bir şifa kaynağı olan çayın içerisinde fosfor, potasyum, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi minerallerin yanı sıra C, B1, B2, B3, B5 dahil çok vitamin içermektedir. Bildiğiniz gibi vitamin çok önemli, vitaminin bolluğu sayesinde diyet uzmanları listelerin yanından hiç eksik etmez hale geldiler. Tabi zararlarının en büyüğü hamile kişilere, içerdiği kafein maddesi sayesinde gebe kişilerin kullanması doğru olmayacaktır.

Biber Çayı

Biber çayının adını pek çok duymamış olabilirsiniz, fakat fit olma yolunda sizler bitki çayları arasında en büyük şansı veren çayda denebilir.  Nedeni ise sindirim sistemini hızlandırmasının yanı sıra iyi birde metabolizma hızlandırıcıdır. Bu nedenle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alabilir. Tabi sadece bu faydalar ile sınırlı kalmayarak bağırsaklardaki gazı azaltması, kan dolaşımını arttırması ve kabızlığı gidermesi önde gelen şifalarıdır.

Oolong Çayı

Yeşil çay ve biber çayının faydalarını öve öve bitiremedik fakat onların dışında sizlere zayıflama işleminde neredeyse en faydalı olacak çayı atlamamak gerekir. Kafein oranı bakımından yeşil çay ile kıyaslandığı taktirde oolong çayı daha kullanılabilir oluyor.  Uzman kişilerin yaptığı araştırmaların sonucunda oolong’un metabolizma hızı yeşile göre iki kat daha fazla denebilir. Zaten incelmenin en önemli kriteri metabolizma hızıdır. Zayıflama işleminize büyük katkılar sağlayacak bu çayı kullanmanızda çok doğru olacaktır. Bitki çayları ile kilo verme daha hızlı bir şekilde kesinlikle olmaktadır.

İdrar Söktürücü Çaylar

İsteğiniz doğrultusunda bitki çayları ile zayıflama konusu içinde, daha az kilolu görünebilirsiniz. Peki nasıl mı diyorsunuz, vücutta biriken fazla suyun dışarıya atılması ile mümkün olmaktadır. Tabi buda ya terleme yolu ile ya da dışkı yoluyla olduğu için idrar söktürücü çaylar işinize çok yarayacaktır. vücuttan fazla suyun atılması için bazı diyet uzmanları diyetin ilk haftasında bitki çaylarını tavsiye ediyor. Bu sayede diyete başlayan kişi toksinlerden ve fazla sudan kurtulurken aynı zamanda daha hızlı kilo verdiği etkisini yarattığı için moralini yükselterek diyette devamlılık sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir