Sebzelerin Faydaları

Yazları ayır kış mevsiminde ise daha farklı yetişen sebzelerin faydaları insan sağlığı üzerinde etkileri sayılamayacak kadar fazladır. Yazımızda maddeler halinde yararları yerine genel sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri ve nasıl tüketilmesi gerektiği konusuna daha ağırlıklı olarak değineceğiz. Diyet ve beslenme listelerine sıklıkla eklenen ve sıklıkla tüketilmesi önerilen kalorileri diğer besinlere oranla daha düşük seviyede olduğundan uygulamada diyete yardımcı besinler olarak bilinirler. Her mevsime göre değişik yetişen genel faydaları bulunmakla birlikte bazılarının içeriğinde bulunan vitaminler içinde bulunulan mevsim şartlarına daha uygun şekilde insan sağlığının hazırlanmasını sağlarlar. Sebze kelimesi söz konusu olduğunda akla ilk gelen yeşil sebzelerdir. Yeşil sebzelerin faydaları özellikle kış mevsimi olduğunda sayılamayacak kadar yararları söz konusu olmaktadır. Sitemiz üzerinde bunlarla ilgili olarak özellikle şifalı bitkiler bölümü ve sebzeler ile yapılan kürler hakkında oldukça geniş bilgilere yer verilmektedir. Devam

Çok Yemek Yemenin Zararları

Bir çok makalede çok fazla yeme konusuna değindik ancak bu defa daha farklı olarak geniş ve sizden gelen sorular doğrultusunda yazımızı derleyerek hazırladık. Yemekle ilgili sorunların en başında tokluk sinyalinin beynimize biraz geç ulaşmasının etkisi fazla yemenin zararları, konusunda tekrar karşımıza çıkıyor. İnsan ne zaman doyduğuna karar vermeli ve dur diyerek sofradan uzaklaşmalı. Bir çok nedenle ilişkili olabiliyor ancak sonuç olarak fazla kilolara ve uzun süreli diyet proğramlarının uygulanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden eğer kilo almaya devam ediyor aynı zamanda çok yeme hastalığı, konusunu düşündürecek kadar ileriye gidiyorsanız mutlak suretle doktora baş vurmalı ve sağlık için bir an önce gereken önlemlerin alınmasını sağlayacaktır. Makalemize özellikle kilo almaya neden olan aşırı beslenme ve düzensiz beslenme açısından çok yemenin zararları üzerine hazırladık. Çok yemek ağır ve sürekli hareketlilik gerektiren işlerde çalışanlar için bir yere kadar normal sayılabilecektir, ancak tüm bunların yanı sıra çok yemek yiyorum ama kilo alamıyorum, diyen bir çok kişi de bulunuyor. Maddeler halinde beslenme düzenini bozan çok yemenin zararları ile ilgili olarak maddeler halinde sizler için hazırladığımız içerikleri sunuyoruz.

Çok yiyorum diyenlere zararlarını ciltler dolusu kitap yazmakla ancak bir takım anlatılır fakat biz yaşamımızı en kötü şekilde etkileyen yönlerini açıklamaya çalışacağız. Çok yedikten sonra baş gösteren hazımsızlık ve diğer etkileri saymaya başladığımızda, sindirim sistemi açısında zararları başlayacak . Yeme hastalığı olarak kendi kendimize teşhis ve tedavi yapmak yerine uzman yardımı en önemli unsurdur. Bu durumda öncelikle çok yiyorum ne yapmalıyım diyenlere yönelik olarak maddeler halinde zararlarını hep birlikte sıralayalım.

  1. İlk etapta kalbi olumsuz yönde etkilemesiyle başlayarak tüm metabolizmaya sirayet edecek şekilde etkisini göstermeye başlar.
  2. Özellikle öğrencilerin fazla yemenin zararları, konusunda bilinçlenmesi ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmaları idrak ve öğrenme kabiliyetlerini olumlu yönde etkileyecektir.
  3. Normalden daha fazla uyku uyunmasına neden olacağından metabolizma hızıda olmusuz yönde etkilenerek hızlı şekilde kilo almaya belirli bir müddet sonra obezite tehlikesini meydana getirir.
  4. Teşhis konusunda kesinlikle çok yeme hastalığı ve nedenleri konusunda doktorların öneriler ve tedavilerini aksatmadan uygulamak gerekmektedir.
  5. Normalden çok yemenin zararları sadece bunlarla sınırlı değil yaşamın bir çok bölümünde olumsuz etkileri hissedilecek alınan kilolarla yaşam kalitesi oldukça düşecektir.
  6. Beslenme konusunda özellikle çok yemek konusunda alimler düzenli ve az yemenin bir çok hastalığa çözüm olacağı ve yaşamındaki bir çok zorlukları aşmasına yardım edeceğini belirtmektedirler.
  7. Bir kısım insanın sorunu çok yemek yiyorum ama kilo alamıyorum, şeklinde oluyor. Bu durumada metabolizma hızı ve troid gibi sağlık sorunları ön plana alınarak gerekli tedaviler yapıldıktan sonra istenilen sonuç alınacaktır.
  8. Tembellik yani atalet çok yemek yemenin zararları, arasında bir çok kaynakta ilk sıralarda yer almasına rağmen çağımız insanı özellikle fast food tarzı beslenmeye yönelerek sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir.
  9. Gereğinde fazla beslenme alışkanlığı çok yemek yedikten sonra halsizlik hazımsızlık başta olmak üzere çok yeme hastalığı esiri olarak yaşam kalitelerini oldukça aşağıya düşürmektedirler.
  10. Çok yemek yiyorum ne yapmalıyım, diyenlere öneriler daha az yemeye çalışılmalı özellikle kalorisi yüksek yiyecekler yerine salata tarzı yiyecekler en basit tedbirler olarak alınabilcektir. ancak doktor kontrolü mutlak şarttır.

 

Kilonun Zararları

Vücutta bulunan yağlar görsellik açısında daha fazla olarak olarak bir çok sağlık sorununa davetiye çırakacaktır. Aşırı yağlan zamanın zararları, arasında sayılan kalp hastalıkları, tansiyon rahatsızlığı ve özellikle diyabete neden olduğu ve yaşam kalitesiyle birlikte ömrü kısalttığı uzmanlarca belirtiliyor. Fazla kilonun etkileri, özellikle ergenlik sonrası bayanları on sekizli yaşlardan erkekleri de yirmili yaşlardan sonra kilo alımı diyabet ve tansiyon hastası olma riskini arttırmaktadır. Fazla yağların zararları, özellikle karaciğer yağı reflü gibi durumlar şişman insanlarda daha fazla gelişmektedir. Yaşam kalitesi açısında şişmanlığın zararları horlama ve solunum solunum sorunları oluşturabilecektir. Fazlası yüksek olan bayanlarda adet sorunu gibi kilonun zararları oluşabilir. Kilonun nedenleri öncelikle beslenme açısından ele almaktayız diğer nedenleri ayrı makalemizde sizlerle paylaşacağız. Resimdeki gibi bir hal almak istemeyenler uyarı ve önlemleri zamanında dikkate almalılar. Devam